A A A

Marcowy „Mój Ogródek” – od 19.02 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

W wydaniu marcowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji oraz praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć istotnych zimowych zadań, warto nie tylko sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”, ale i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Wiosną wiele bylin ogrodowych jest oferowanych w postaci kłączy lub innych organów podziemnych sprzedawanych podobnie jak cebulki kwiatowe. Taki materiał jest znacznie tańszy od roślin w pojemnikach, a w porównaniu z nasionami gwarantuje zachowanie cech każdej odmiany. Rośliny takie to pewny sukces i satysfakcja z szybko zagospodarowanych upraw pojemnikowych oraz rabat. Kłączowym skarbom poświęcamy marcowy temat miesiąca. Warto przeczytać, aby wiedzieć co warto kupić i jak posadzić.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Najwcześniejsze cięcie – Wczesną wiosną przystępujemy do przycinania roślin. Ale często budzi nasze wątpliwości to, jakie cięcia wykonać, u jakich gatunków i jak bardzo radykalnie. Drzewa i krzewy charakteryzują się ciągłym wzrostem. Nieprzycinane, mogą osiągać znaczne rozmiary, zajmować dużo miejsca w ogrodzie, przerastać inne, mniejsze rośliny i je zacieniać, a także gorzej kwitnąć. Cięcie to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Podpowiadamy, które gatunki ciąć i jak to dobrze zrobić. 

  • Zimozielone pnącza – Są gatunki pnączy, które pozostają zielone przez cały rok, a niektóre nawet atrakcyjnie kwitną. Warto poznać je bliżej. Dzięki nim trejaże, kratki lub pergole na działce pozostaną witalne również zimą. Okazuje się, że nie tylko bluszcz jest dobrym wyborem, dostępnych mamy wiele ciekawych gatunków pnączy. 

  • Pomysł na warzywnik – Własny ogródek warzywny na działce to doskonała inwestycja w zdrowie. Warzywa i zioła własnoręcznie wypielęgnowane z wykorzystaniem naturalnych środków będą bezpieczniejsze, bardziej wartościowe i znacznie tańsze niż te z półek sklepowych, nawet z etykietkami „bio”. Chcąc zająć się uprawą warzyw, należy dobrze się zastanowić, od czego zacząć, aby nie zniechęcić się do tego zadania już na samym początku. Aby ułatwić to przedsięwzięcie, prezentujemy gotowe inspiracje i wiele porad. 

  • Pierwsze wysiewy do gruntu – Chociaż w marcu jest jeszcze zimno, możemy już zaczynać wysiewy do gruntu. W pierwszej kolejności siejemy gatunki, które nie boją się niskich temperatur, bo ciepłe dni mogą się nadal przeplatać z atakami mrozu i śniegu. Podpowiadamy jakie gatunki wybrać i jak należy je wysiewać. 

  • Jabłoniowa ściana – W sadach towarowych można podziwiać wąskie rzędy drzew jabłoni o miąższości nie większej niż 1 m, które są tak formowane, by dać gęstą ścianę owocową. Wąski sposób prowadzenia sprawia, że wszystkie owoce mają lepszy dostęp do światła, a ochrona drzew jest łatwiejsza, podobnie jak zbiór jabłek. Dodatkowym atutem jest bardziej ekonomiczne wykorzystanie powierzchni, gdyż zwiększa się obsadę drzew. Wyjaśniamy jak na działce stworzyć coś podobnego. 

  • Błędy w uprawie moreli – Urządzenie sadu, który będzie służył jako źródło własnych owoców to wyzwanie. Morele są stosunkowo łatwe w uprawie. Jednak nawet w ich przypadku warto zadbać, aby nie popełniać uprawowych błędów. Aby było łatwiej podjąć się tego zadania, wskazaliśmy najpopularniejsze przyczyny niepowodzeń i rozwiązania tych problemów. Z tą wiedzą uprawa moreli na pewno się uda. 

  • Pomysły na wielkanocny stół – Posiłki podczas Wielkanocy są ważnym elementem rodzinnych spotkań, a podawane potrawy to nieodłączna tradycja. Podpowiadamy jak udekorować stół podczas Świąt. Symbole oraz stylistyka dekoracji wielkanocnych nawiązują także do przyrody budzącej się po długiej zimie. Niosą ze sobą świeżość, radość, kolor i życie. Warto się zainspirować!