A A A

Szkolenie z uprawy ogórka i pomidora dla działkowców z bydgoskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych przy ul. Inwalidów, już za nami!

W dniu 4 kwietnia 2023 roku o godz. 16:15 w świetlicy ROD im. Marii Curie-Skłodowskiej odbyło się szkolenie dla działkowców na temat uprawy ogórka i pomidora na działce. Wśród uczestników szkolenia nie zabrakło również instruktorów SSI zainteresowanych tematem oraz organizacją podobnych szkoleń w swoich ogrodach.

                                                                                                 

Szkolenie poprowadzili: Grzegorz Kurzaj – instruktor ogrodowy SSI, który od kilkunastu lat z powodzeniem prowadzi własne uprawy ogórka i pomidora w ROD Spartakus w Bydgoszczy oraz dr inż. Agnieszka Bartkowska – okręgowy instruktor ds. ogrodniczych. Jako współprowadząca była merytorycznym wsparciem dla instruktora ROD, który pierwszy raz prowadził szkolenie dla działkowców z uprawy warzyw.

     
Spotkanie otworzyła i przywitała wszystkich zebranych Pani Halina Jankowska - Prezes ROD im. M.C. Skłodowskiej w Bydgoszczy. Następnie Pani Agnieszka przywitała wszystkich uczestników i w krótkim wykładzie przedstawiła cel szkolenia, przypominając o zintensyfikowanych w ostatnim czasie działaniach PZD,  mających na celu popularyzację upraw ogrodniczych na działkach ROD.   

W trakcie szkolenia omówiono zasady uprawy ogórka i pomidora ze szczególnym uwzględnieniem upraw pod osłonami.

Zakres szkolenia obejmował:

·       przygotowanie podłoża do produkcji rozsady warzyw

·       zasady wysiewu nasion z prezentacją pojemników, gotowego podłoża oraz terminów wysiewu

·       zasady i terminy sadzenia rozsady na miejsce stałe uprawy (dla upraw w gruncie i pod osłonami)

·       zabiegi pielęgnacyjne i ochronne stosowane na "ekodziałce" w trakcie rozwoju owoców ogórka i pomidora 

Podczas szkolenia chętni uczestnicy mogli sami posadzić przygotowaną przez prowadzącego sadzonkę tzw. pomidora czekoladowego. Mogli także wysiać nasiona ogórka  lub pomidora  szklarniowego do specjalnie przygotowanych doniczek.

Wszystkim uczestnikom życzymy udanych plonów warzyw w tym roku! Mamy nadzieję do zobaczenia na kolejnym, planowanym w tym roku szkoleniu pt. Wykorzystanie odpadów działkowych i domowych  w ogrodnictwie działkowym.

 

Serdecznie dziękuję organizatorom z ROD M.C. Skłodowskiej za piękny wystrój sali oraz stworzenie rodzinnej i świątecznej atmosfery podczas spotkania. Gorąca herbata i kawa oraz pyszne ciastka i jajeczka z czekolady sprawiły, że mimo niesprzyjającej temperatury wszyscy zebrani mieli dobry humor.

Agnieszka Bartkowska
Instruktor ds. ogrodnictwa, Okręg PZD w Bydgoszczy