A A A

Jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych

Jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych

 Nadszedł czas na jesienne sadzenie drzew i krzewów, które zwykle wykonujemy od połowy października do pierwszych przymrozków czyli ok. połowy listopada. O tej porze roku dostępne są sadzonki z tzw. odkrytym korzeniem, które są znacznie tańsze niż sadzonki w donicach. Najlepiej kupować drzewka w kwalifikowanych szkółkach dzięki temu można mieć pewność, że zakupione rośliny są wybranej odmiany, na odpowiedniej podkładce itp. Kupujący otrzymuje dowód zakupu z wyszczególnionymi parametrami jakościowymi i ilościowymi materiału szkółkarskiego.

 Podczas zakupu roślin zwróćmy szczególną uwagę czy drzewa nie mają widocznych uszkodzeń. Powinniśmy zrezygnować z zakupu jeśli zobaczymy rośliny z wyraźnymi zranieniami, zrakowaceniami, objawami chorób czy szkodników. Jeżeli  pędy oferowanych drzewek były podcięte, powinny mieć zagojone rany. Należy szczególnie przyjrzeć się systemowi korzeniowemu drzew i krzewów. Korzenie nie mogą być wyłamane, nadmiernie skrócone, powinny być elastyczne, jasne na przekroju, bez ciemnych nekroz (objaw przemarznięcia, choroby) czy narośli na korzeniach głównych powinny ulec dyskwalifikacji. Jeżeli rośliny po przywiezieniu nie będą od razu wysadzane, wówczas powinny zostać zadołowane.

 Rośliny po posadzeniu muszą się dobrze ukorzenić zanim nadejdą pierwsze mrozy, dlatego warto pamiętać o zabezpieczeniu ich przed mrozem. Zabezpieczamy korzenie i dolną część pnia przed uszkodzeniami mrozowymi usypując kopczyki z ziemi na wysokość ok. 30 cm. Drzewa bardziej wrażliwe na mróz takie jak: brzoskwinie, czereśnie i wiśnie lepiej sadzić w terminie wiosennym.

Bardzo duże znaczenie ma przygotowanie stanowiska pod rośliny. Glebę należy przede wszystkim odchwaścić, wzbogacić nawozami organicznymi, doprowadzić do jej odpowiedniego odczynu
i struktury. Do wykonania tych czynności najlepiej przystąpić jak najwcześniej, co najmniej sześć miesięcy przed sadzeniem. Jeżeli nie wysiewamy nawozów zielonych, substancje organiczne można wprowadzić w postaci obornika lub kompostu. Dawka obornika powinna wynosić ok.
5-7kg/1m2. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością obornika i nie zastosowaliśmy go do przygotowania gleby można zastosować go w formie ściółki umieszczanej wokół każdego drzewa (w ilości ok. 10 kg/szt.). Należy przy tym pamiętać, aby obornik roztrząsnąć wokół drzewka, a nie układać go w formie kopczyka.

Jeśli drzewa i krzewy wysadzamy w rzędach, to odległość w rzędzie i w międzyrzędziach zależy od siły wzrostu odmiany i podkładki. Rozstawa sadzenia wynosi ok.:

•  jabłonie na podkładkach karłowych - 1-2 m x 3-3,5 m,

•  jabłonie na podkładkach półkarłowych - 2-3 m x 4 m,

•  grusze szczepione na pigwie - 1-2 m x 3-3,5 m,

•  śliwy, morele, brzoskwinie, wiśnie - 2-3 m x 4-4,5 m,

•  czereśnie - 3-4 m x 4-4,5 m,

•  porzeczki czarne - 1,2 m x 1,8 m,

•  porzeczki czerwone, białe, agrest - 1 m x 1,5 m,

•  maliny - 0,4 m x 1,2 m,

•  borówka wysoka - 1-1,2 m x 1,5 m.

 
 Przed sadzeniem drzewek wykopujemy dołki. Wymiary dołków powinny umożliwiać swobodne rozłożenie korzeni (średnica 40-50 cm, głębokość 30-40 cm). Jeżeli dodajemy do dołka np. kompostu, wówczas dołek odpowiednio pogłębiamy. Jeżeli wysadzamy drzewka i krzewy ręcznie, najlepiej jak robią to dwie osoby.

Jedna osoba w miejscu oznaczonym wykopuje dołek w taki sposób, aby odkładać na jedną stronę wierzchnią, próchniczną warstwę gleby. Po drugiej stronie odkłada następną, mniej urodzajną warstwę gleby. Na dnie dołka usypuje kopczyk z warstwy urodzajnej ziemi. Na nim druga osoba układa korzenie rośliny, przytrzymuje drzewo lub krzew i w miarę dokładania ziemi, udeptuje ją. Przytrzymując drzewko należy nim lekko potrząsać, wykonując pionowo krótkie, energiczne ruchy. Wówczas gleba dokładnie wypełnia przestrzenie między korzeniami. Przed całkowitym uzupełnieniem gleby w dołku, rośliny należy podlać. (5-10 l wody na roślinę). Gdy woda wsiąknie, kontynuujemy wypełnianie dołka. Następnie glebę należy dokładnie udeptać, pamiętając, żeby nie podciągać rośliny do góry, co może spowodować oberwanie korzeni czy uszkodzenia kory. Drzewa owocowe należy sadzić kilka cm głębiej niż rosły w szkółce (na glebie lekkiej nawet do 10 cm głębiej), a miejsce okulizacji powinno znaleźć się ponad powierzchnią gleby. Przysłonięcie glebą miejsca uszlachetnienia rośliny może doprowadzić do wyrastania korzeni na szlachetnej części drzewa. Wówczas ograniczy się znacznie plonowanie. Drzewa na podkładkach wegetatywnych, korzeniących się płytko (jabłoń na podkładkach M 9, P22, P 59, P 60, grusze na pigwie) wymagają palikowania. Paliki wbija się przed sadzeniem drzewka, od strony zachodniej, w odległości ok. 10 cm od rośliny.

Zgodnie z § 53 Regulaminu ROD gatunki i odmiany drzew owocowych słabo rosnących
i karłowych należy sadzić w odległości co najmniej 2 metrów od granicy działki. W przypadku moreli należy zachować odległość co najmniej 3 metrów. Czereśnia i orzech włoski nie mogą być sadzone bliżej niż 5 metrów od granicy działki, z wyjątkiem szczepionych na podkładach słabo rosnących, które można sadzić w odległości nie mniejszej niż 3 metry. Krzewy owocowe należy sadzić w odległości nie mniejszej niż 1 m od granicy działki, a krzewy leszczyny – 3 metry.