A A A

CZERWIEC NA DZIAŁCE


CZERWIEC

Mamy już pełnię okresu wegetacyjnego roślin, zatem kontynuujemy intensywne prace w ogrodzie. Pamiętajmy, że przebywanie, a przede wszystkim praca w ogrodzie wpływa na nas bardzo pozytywnie. Szczególnie jest to ważne w tych ostatnich, trudnych czasach,  dlatego „uciekajmy” na działkę tak często jak tylko się da, po zdrowie, radość,  nadzieję…i pierwsze plony! 

Jakie prace warto wykonać na naszej działce w czerwcu?

Spulchnianie, okopywanie, nawożenie, usuwanie chwastów, podlewanie i ochrona przed chorobami
i szkodnikami
to podstawowy zestaw prac. Po przeczytaniu takiej długiej listy czynności ogrodowych możemy uznać, że to dużo, ale jeśli podejdziemy do zadań mądrze, zgodnie z zasadami ogrodnictwa ekologicznego, to taka praca może stać się przyjemnością.

Ważnym zabiegiem, na który należy zwrócić uwagę jest ściółkowanie międzyrzędzi lub przestrzeni wokół roślin, najlepiej wykorzystując do tego celu zielonkę ze skoszonej trawy lub zrębki z drzew liściastych. Ściółka hamuje kiełkowanie nasion chwastów, podnosi temperaturę gleby i zatrzymuje wilgoć.  Ponadto, rozkładająca się ściółka dostarcza łatwo przyswajalne składniki odżywcze dla roślin.

W sadzie, warzywniku i na rabatach ozdobnych dokonujemy częstych (co najmniej raz w tygodniu) lustracji drzew,  krzewów owocowych  i ozdobnych np. jabłoni, śliw, wiśni, porzeczek, malin i róż oraz warzyw np. pomidorów. Sprawdzamy czy nie ma zbyt dużego nasilenia chorób lub szkodników. W czerwcu najczęściej pojawiają się:

Nasionnica trześniówka – muchówka, która powoduje robaczywienie czereśni i wiśni. Lepiej zapobiegać, stosując do odławiania owadów żółte tablice lepowe niż zwalczać chemicznie, ponieważ jest to zwykle niekorzystne dla nas, roślin i organizmów pożytecznych.

Szara pleśń na truskawkach – wysoka wilgotność i ciepłe dni sprzyjają rozwojowi tej choroby. Możemy zapobiec występowaniu choroby przez ściółkowanie roślin słomą. W razie dużego nasilenia choroby usuwajmy porażone owoce a do zwalczania zastosujmy preparat biologiczny Polyversum WP.

Mszyce na wielu gatunkach roślin- kolonie mszyc najczęściej widać na zakończeniu pędów roślin a także na spodniej stronie liści. Możemy usuwać je obcinając zakończenia pędów lub niszcząc mszyce ręcznie. Można zastosować samodzielnie przygotowane preparaty roślinne np. z pokrzywy, czosnku, krwawnika lub preparaty z szarego mydła, sody.

Zaraza ziemniaka na pomidorze - gdy w czerwcu mamy deszczowe i chłodne dni poniżej 18 oC możemy liczyć na jedną z najgroźniejszych chorób pomidora. Jeśli nie udało nam się zapobiec chorobie to po zauważeniu pierwszych objawów zastosujmy jeden z preparatów miedziowych np. Miedzian 50 WP. 

Czarna plamistość róż  - po zauważeniu pierwszych objawów usuwajmy chore  liście oraz zastosujmy własnoręcznie przygotowany preparat z sody - 1 płaska łyżeczka sody  na 2  litry ciepłej wody, 2-3 razy co dwa tygodnie.

Powoli możemy rozpoczynać letnie cięcia drzew i krzewów ozdobnych, szczególnie tych z objawami chorób grzybowych - mączniaka prawdziwego oraz brunatnej zgnilizny drzew. Od początku czerwca z drzew usuwa się pędy rosnące pionowo wzdłuż przewodnika tzw. wilki. Śliwy i niektóre odmiany grusz wykształcają bardzo duże ilości „wilków”, które należy wyłamywać. U odmian jabłoni owocujących na długopędach, skracamy o 1/3 pędy pozbawione owocu. Pozbywamy się pędów u malin, wycinamy te, które powodują zbytnie zagęszczenie. Czerwiec to czas przycinania winorośli. Usuwamy wszystkie słabe pędy, które nie wykształciły kwiatów. Należy pozostawić te najmocniejsze, rosnące od dołu, które w przyszłym roku wydadzą owoce. Nad pojawiającymi się  zawiązkami winogron, należy wycinać pędy nad 4-5 liściem od górnego grona.

Co warto jeszcze zrobić w czerwcu?

Ze względu na obfitość materii organicznej jest to doskonały czas na zakładanie pryzm kompostowych najlepiej w kompostownikach klasycznych zbudowanych z materiałów naturalnych lub termokompostownikach. Do kompostowania warto użyć bogatą w składniki odżywcze i dostępną teraz w dużej ilości pokrzywę zwyczajną. Pokrzywę możemy użyć też do przygotowania niezwykle cennej gnojówki, którą możemy wykorzystywać co najmniej przez następny miesiąc lub dwa, pod warunkiem, że dobrze ją przygotujemy i przechowamy.

Na koniec kolejna dobra wiadomość! :)  W czerwcu możemy uzyskać pierwsze plony z ulubionych przez nas owoców! Zbieramy truskawki, poziomki, jagody kamczackie oraz wczesne odmiany wiśni  i czereśni.  Smacznego  i do zobaczenia w lipcu!

Agnieszka Bartkowska - instruktor ds ogrodniczych PZD w Bydgoszczy