AAA

Porady dla dzialkowcow

                                
Komunikat agro-meteo  grudzień 

 Grudzień i styczeń to miesiące o najkrótszych dniach w naszej polskiej strefie klimatycznej, apogeum i najkrótszy dzień to 21 grudnia. Po 21 grudnia, dnia zaczyna przybywać.

Światło z 3500 luksów w lipcu spada do 400 luksów w miesiącach zimowych. Rośliny przy tak małym naświetleniu, niskich temperaturach wchodzą w stan spoczynku zimowego. W uprawach szklarniowych prowadzimy doświetlanie roślin światłem sztucznym. W ostatnie dni listopada tj na „Konrada i Janusza w Polsce zima rusza”. Często Barbara „pokryta” grudą i lodem. W lata suchej jesieni, przy oddziaływaniu wyżu syberyjskiego o charakterze powietrza kontynentalnego, wysokiego ciśnienia, na pograniczu mas powietrza polarno morskiego i kontynentalnego powstaje bardzo duża różnica ciśnień (od 980 h/paskali do 1030h/paskali). Powyższe przekłada się na powstawanie bardzo silnych huraganowych wiatrów sięgających do 30m/sek Największe prędkości zanotowano nad morzem w Gdańsku 25 listopada w 1964 roku 162 km/godzinę na pogórzu w Bielsku –Białej 173 km/godz. W 25 listopada 1989r w górach na szczycie Śnieżki i Kasprowym Wierchu powiewy dochodziły do 200 km/godz. Zmienia się cyrkulacja powietrza z napływem chłodnego z północy tzw, arktycznego. Często temperatura spada poniżej 0ºC pada śnieg. Dobrze o tym wiedzieć, być obserwatorem codziennej pogody. Przed nadejściem takich warunków pogody należy zapobiegać chociażby w ogrodach na działkach przez dokonanie przeglądu dachu lub innych elementów które w czasie wichury mogą ulec uszkodzeniu. Nad morzem sztorm sięgający 10 w skali bouforta.

Grudzień w ogrodnictwie ogrodowym i działkowym to czas na przemyślenia, zapoznawania się z aktualnościami na rynku ogrodniczym, przygotowaniu projektu modernizacji ogrodu czy działki na wiosnę, zabezpieczenia przed korozją urządzeń i narzędzi ogrodniczych na zimę.

Już w grudniu pamiętajmy o dokarmianiu ptaków, o naprawie ubytków siatki w płocie, zebraniu zrazów z drzew do wiosennego szczepienia drzew, zebraniu pędów jednorocznych na sadzonki zdrewniałe oraz bieżącym doglądaniu ogrodów i działek pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Z cięte jednoroczne pędy stanowiący materiał do wiosennego rozmnażania przez sadzonki zdrewniałe i szczepienie w „ręku” i gruncie umieszczamy w piwnicy w temperaturze 6ºC w skrzynkach z wilgotnym piasku (85% wilgotności).

W ogrodnictwie wielkotowarowym rozpoczynamy wysiewy nasion pomidorów do produkcji wiosennej.

Pamiętajmy, że należy przeglądać na bieżąco nasze piwnice w których przechowujemy kłącza, cebule, bulwy, bulwocebule bylin, sprawdzamy wilgotność piasku w pojemniku w którym przechowujemy pędy do szczepienia zimowego. Na bieżąco eliminujemy porażone chorobami grzybowymi owoce i warzywa korzeniowe. W przypadku nagromadzenia się zbyt dużej ilości wilgoci w pomieszczeniach przechowalniczych nie zapominajmy o ich przewietrzaniu, zwłaszcza w dni słoneczne i suche. Najlepsze warunki do przechowywania zimowego w pomieszczeniach to temperatura +4ºC do +6ºC oraz wilgotność 85%. Aby ograniczyć występowanie chorób grzybowych w pomieszczeniach, dobrze jest przed okresem przechowywania tj. po 15 października pomieszczenia wybielić i wydezynfekować wapnem tlenkowym.

Pamiętajmy o kopczykowaniu krzewy róż, byliny nakrywamy korą gałązkami iglastymi, krzewy takie jak rododendrony, ostrokrzewy, trzmieliny młode nasadzenia drzew owocowych i inne wrażliwe na mróz okrywamy otuliną, byliny okrywamy korą lub gałązkami iglastymi.

W styczniu, lutym, bardziej wrażliwe rośliny na mróz dodatkowo okrywamy zdrowymi liśćmi z drzew liściastych ozdobnych (z lipy, klonu, dębu) lub gałązkami z drzew iglastych.

Z najlepszymi życzeniami na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok   

Jan Malesza
Ins.-spec. ds. ogr. PZD Okręg w Bydgoszczy
   
Komunikat agro-meteo  listopad

      „ Liści opad”. Kończy się „Złota polska jesień”, długość dnia ca 7godzin, nad ranem mgły i zamglenia, spadki temperatur do –3C°,w dzień temperatura do +11C°. Bardzo dobra pogoda do uporządkowania rabat kwiatowych.     W listopadzie usuwamy resztki roślin jednorocznych i suche części bylin. Rabaty, puste warzywniki po zbiorze warzyw przekopujemy w tzw. „ostrą skibę” i w takim stanie pozostawiamy przez zimę. Kończymy koszenie trawników.

     Resztki pożniwne, skoszoną trawę kompostujemy w kompostowniach.

Dopuszcza się zakopywanie liści, resztek pożniwnych na głębokość 0,5 m, dotyczy zwłaszcza działek o bardzo piaszczystym podłożu.

    Wszystkie rośliny wrażliwe na mróz zabezpieczamy osłaniając agrowłókniną.    Do zabezpieczania nigdy nie stosujemy folii. Krzewy róż, wieloletnie rabaty przykrywamy korą, ziemią, liśćmi a także gałązkami roślin iglastych.

   Oczka wodne opróżniamy z roślin,(lilia wodna). Karpy roślin ustawiamy w altanie. Wielu doświadczonych działkowców umieszcza pojemniki z roślinami lilii wodnych w ziemi  na głębokości 40 cm i zasypuje wilgotnym piaskiem. Wiosną pojemniki z lilią wyjmuje się z ziemi, dzieli i ponownie umieszcza się w żyznej ziemi ogrodniczej z dodatkiem  obornika,  gliny, torfu oraz nawozów wieloskładnikowych (amofoska, fruktu, florowit) a potem ponownie wstawia się do zbiornika z wodą. Świeża, żyzna ziemia gwarantuje dobre kwitnienie przez całe lato.

    Rośliny iglaste kolumnowe obwiązujemy sznurkiem lub elastyczną siatką, unikniemy połamania się zimą pod ciężarem śniegu. Rododendrony, azalie okrywamy agrowłókniną a przy spadku temperatury poniżej –10C° dodatkowo kolejną warstwą i gałązkami iglaków. Wszystkie młode drzewa owocowe posadzone jesienią obowiązkowo owijamy otuliną lub słomą.     W listopadzie przy temperaturze +6C° w dzień bezwietrzny drzewa owocowe opryskujemy Miedzianem 1% lub Syllitem 0,6% z dodatkiem środka przyczepnego (może być płyn do mycia naczyń).

    Wszystkie rośliny zimozielone na bieżąco podlewamy wodą (tak aby z chwilą nadejścia mrozów rośliny były „napojone”. Nie zaistnieje tzw. zjawisko suszy fizjologicznej. Dobrze napojone będą odporniejsze na mrozy i wysuszające wiatry.

    Kwiaty w domu podlewamy z wyjątkowym wyczuciem żeby nie „zalać”. Zbyt duża wilgotność podłoża w doniczce powoduje gnicie systemu korzeniowego.

     Pamiętajmy, na działce spalamy tylko porażone liście z drzew i krzewów, uwzględniając przepisy lokalne.

    W listopadzie nie wykonujemy żadnych cięć prześwietlających, formujących, regeneracyjnych i odmładzających drzew i krzewów. Dezynfekujemy, bielimy wapnem pomieszczenie  do przechowywania warzyw owoców  cebul, kłączy bulw roślin ozdobnych oraz sadzonek zdrewniałych.

 Inst. ds. ogrodnictwa

       Jan Malesza


Komunikat  ogrodniczy  dla działkowców na październik     „Złota polska jesień”, długość dnia ca 8 godzin, nad ranem mgły i zamglenia, spadki temperatur poniżej 0°C, w dzień temperatura do +16°C. Bardzo dobra pogoda  do uporządkowania rabat kwiatowych.                               W październiku  wysadzamy drzewa i krzewy owocowe z tzw. gołym korzeniem,  usuwamy resztki roślin jednorocznych i suche części bylin.

Usuwamy wszystkie chwasty, i prowadzimy niezbędne uprawki jesienne.

Jest też odpowiednia pora do przekopania wysianych latem nawozów zielonych. Rabaty, puste warzywniki po zbiorze warzyw przekopujemy w tzw. „ostrą skibę” i w takim stanie pozostawiamy przez zimę. Kończymy koszenie trawników.

Zadbajmy o kompost, Przed zimą pryzma kompostowa powinna być jeszcze raz przerobiona. Natomiast dobry dojrzały kompost wykorzystujemy do nawożenia grządek w warzywniku.

     Resztki pożniwne, skoszoną trawę kompostujemy w kompostowniach.

Dopuszcza się zakopywanie liści, resztek pożniwnych na głębokość 0,8 m, dotyczy zwłaszcza działek o bardzo piaszczystym podłożu.

    Wszystkie rośliny wrażliwe na mróz zabezpieczamy osłaniamy gałązkami igliwia .    Do zabezpieczania nigdy nie stosujemy folii. Krzewy róż, wieloletnie rabaty przykrywamy korą, ziemią, liśćmi a także gałązkami roślin iglastych.

     Oczka wodne opróżniamy z roślin,(lilia wodna). Karpy roślin ustawiamy w altanie. Wielu doświadczonych działkowców umieszcza pojemniki z roślinami lilii wodnych w ziemi  na głębokości 40 cm i zasypuje wilgotnym piaskiem.    

     Wiosną pojemniki wyjmuje się z ziemi, dzieli i ponownie umieszcza się w żyznej ziemi ogrodniczej a potem wstawia się do zbiornika z wodą. Świeża, żyzna ziemia gwarantuje dobre kwitnienie przez całe lato.

     W październiku po opadnięciu liści brzoskwini drzewa opryskujemy Miedzianem, zabieg ogranicza występowanie zarodników grzybów kędzierzawości

Na przełomie X, XI  drzewa jabłoni opryskujemy 5% roztworem mocznika w celu ograniczenia tworzenia się owocników parcha jabłoni

     Wszystkie rośliny zimozielone na bieżąco podlewamy wodą (tak aby z chwilą nadejścia mrozów rośliny były „napojone”. Nie zaistnieje tzw. zjawisko suszy fizjologicznej. Dobrze napojone będą odporniejsze na   wysuszające wiatry.

     Kwiaty w domu podlewamy z wyjątkowym wyczuciem żeby nie „zalać”. Zbyt duża wilgotność podłoża w doniczce powoduje gnicie systemu korzeniowego.

     Na działce spalamy tylko porażone liście z drzew i krzewów. Należy zawsze uwzględniać przepisy około związkowe dotyczące zezwolenia na rozpalanie ognisk.

Inst. ds. ogrodnictwa -  Jan Malesza


  Porady Ogrodnicze

           
      
                               Dlaczego prześwietlamy drzewa owocowe

Po bardzo krótkich, ciemnych, ponurych dniach w listopadzie, grudniu i styczniu, z bardzo niewielką ilością słońca i światła, 450 luksów mamy wreszcie luty.

Od 10 lutego daje się zauważyć pojawianie się słońca, nawet na kilka godzin w ciągu dnia. Ogrodnicy w Polsce wykorzystują ten fakt, zakładają uprawy pomidorów, ogórków, sałaty w uprawach pod osłonami, rozpoczynają pędzenie roślin cebulowych ( tulipany, hiacynty, narcyzy).

W ogrodach i na działkach od 10 lutego rozpoczyna się sezon prześwietlania drzew owocowych.

W naszej strefie klimatycznej w Polsce z drzew owocowych uprawiamy jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie, wiśnie, brzoskwinie oraz morele i orzech włoski.

Wykonując cięcie prześwietlające, jednocześnie wykonujemy cięcie odmładzające, regeneracyjne oraz cięcie formujące.

Zanim przystąpimy do prześwietlania drzew należy zwrócić uwagę na jakich rosną podkładkach. Jest to bardzo ważne.

Inaczej prześwietlamy drzewa rosnące na podkładkach silnie rosnących, natomiast drzewa rosnące na podkładkach karłowych prześwietlanie ogranicza się do ciecia formującego sanitarnego i odmładzającego.

Do wykonywania tych czynności należy być dobrze przygotowanym. Należy się spodziewać wietrznej zimnej, pogody, spadku temperatur poniżej zera stopni jak również wilgotnej pogody. Na pewno warunki pracy nie będą komfortowe.

Należy również zadbać o sprzęt. Sekatory ręczne powinny być z twardego materiału bardzo dobrze wyostrzone. Ręczne piłki tzw. „lisi ogon” poza tym, że powinny być dobrze wyostrzone to ostrza piłki powinny być wyprofilowane, posiadać odpowiedni „szrank”. Do likwidacji konarów 6-8 letnich należy przygotować piły spalinowe, również uzupełnijmy w drabinie uszkodzone szczebelki. Drabina jest niezbędna przy prześwietlania drzew.

Prześwietlanie nie jest łatwe do przeprowadzenia zwłaszcza dla osób które uważają, że wszelkie cięcie należy wykonać oszczędnie. Bardzo mylna to teoria.

Należy pamiętać, że wszystkie rodzaje cięcia wykonujemy po to aby ograniczyć wysokość drzew owocowych, utworzyć luźną koronę o kilku konarach 5- 6 letnich, korona po prześwietleniu powinna być na tyle luźna aby drzewa w okresie wegetacyjnym szybko obsychały po opadach deszczu, a promienie słońca z łatwością docierały do każdego miejsca w koronie drzewa.

Owoce dobrze doświetlone zawierają więcej węglowodanów są słodsze i smaczniejsze. Drzewa owocowe to nie siewcy i przechowalnia chorób i szkodników, nie służą również do produkcji drewna, owoce pojawiające na drzewach nie pielęgnowanych są kwaśne niewyrośnięte, nie nadają się do konsumpcji.. Drzewa owocowe powinny być prowadzone do wysokości 3,5 – 4 m wysokości. Nie ma potrzeby prowadzenia drzew powyżej 4 m wysokości.

Drzewa owocowe uprawiamy na działkach i w ogrodach w celu otrzymania najlepszych owoców a nie drewna i chorób. Dobrze prześwietlone drzewa ograniczają występowanie czynników chorobotwórczych i szkodników.

Wykonując cięcie prześwietlające należy pamiętać, że na drzewie często znajdują się konary uszkodzone. Usuwając, mówimy wówczas o tzw. cięciu sanitarnym. W zależności od gatunku drzew usuwamy zbędne przerośnięte konary wówczas mówimy o cięciu odmładzającym. Na jabłoniach, gruszach które owocują na długopędach ale przede wszystkim na pędach tzw. wieloletnich krótkopędach 6-8 letnie konary stają się zbędne. Starsze konary są balastem dla drzewa ograniczają plonowanie i należy usunąć. Na śliwach czereśniach usuwamy konary 5-7 letnie. Wiśnie 3-5letnie. Brzoskwinie 2-3 letnie.

Problemem na działkach są drzewa orzecha włoskiego. Tego gatunku nie zaleca się sadzić w ogrodach działkowych z uwagi na bardzo silny wzrost drzewa ale także małej powierzchni działki. Jeżeli podejmujemy się posadzić to wybieramy drzewa uszlachetniane na podkładkach karłowych.

W bardzo wielu ogrodach działkowych występuje jeszcze wiele drzew orzecha włoskiego, silnie rosnącego. Przypominamy że na tych drzewach ograniczamy cięcie do cięcia regeneracyjnego. Staramy się utrzymywać koronę naturalną.

Czynności związane z prześwietlaniem drzew rozpoczynamy od jabłoni i grusz, kolejne gatunki to śliwy, czereśnie i wiśnie. W lutym przycinamy krzewy winorośli.

Ponieważ drzewa rosnące sprawiają wiele kłopotów związanych z prześwietlaniem, wymagają dużo pracy, zalecam wysadzać na działkach drzewa na podkładkach półkarłowych oraz karłowych. Wzrost drzew jest powolny, system korzeniowy słabszy z mniejszą ilością korzeni szkieletowych, wolno rosnący.

Przed posadzeniem drzew karłowych należy przygotować ziemię do zaprawiania dołu. Najlepsze komponenty do przygotowania ziemi to obornik torf, ziemia ogrodnicza, glina. Wszystkie komponenty zmieszane w stosunku 1:1.Do tak skomponowanej mieszanki ziemi należy dodać wieloskładnikowego nawozu (azofoska,  fruktus) oraz wapnia kredowego.

Rany po cięciu zwłaszcza po ścięciu konarów wieloletnich należy zasmarować pastą Funaben tzw. sztuczną korą, lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego jak Miedzian czy Topsin.

Do 10 lutego powinniśmy zakończyć bielenie drzew owocowych.( zabieg ogranicza, zapobiega przemarzaniu odmian wrażliwych na przemarzanie).

Od połowy lutego wzrasta ilość dni słonecznych, przy dniu słonecznym pnie drzew nagrzewają się w ciągu dnia do 20°C. Na zasadzie siły ssącej woda z korzeni wpływa do korony drzew. Nocą przy silnych spadkach temperatury zamarzająca woda w komórkach roślinnych powoduje pękanie pni. Bielenia pni nie należy bagatelizować.


Jan Malesza
Ins ds. ogrodnictwa PZD Okręg w Bydgoszczy

 
 

 

 

Prace na działce w styczniu - 2018

Styczeń to najchłodniejszy miesiąc w roku w naszym klimacie. Dlatego podczas zimowych wizyt na działce trzeba przede wszystkim pamiętać o okrywach roślin. Poza tym nie można zapomnieć o bieleniu pni drzewek owocowych i oprysku przeciwko kędzierzawości liści brzoskwiń.

 • Po obfitych opadach śniegu strząsamy śnieg z gatunków iglastych i zimozielonych, aby gałęzie tych roślin nie wyłamały się lub nie odkształciły.
 • Sprawdzamy okrycia wrażliwych gatunków wykonane z włókniny, słomy, kory i gałązek roślin iglastych oraz zabezpieczenia drzewek owocowych przed sarnami i zającami. W razie konieczności poprawiamy je i uzupełniamy. Roślinom najtrudniej przetrwać okresy mrozu, gdy nie chroni je pokrywa śnieżna. Osłony z włókniny rozchylamy, jeśli przez dłuższy czas utrzymuje się dodatnia temperatura i mocno świeci słońce.
 • Bielimy pnie i konary drzew owocowych, by zapobiec uszkodzeniom mrozowym.
 • Przeprowadzamy oprysk brzoskwiń i nektaryn na kędzierzawkę liści (Miedzian 50 WP). Zabieg wykonujemy w dzień bezwietrzny, pochmurny i bez opadów, gdy temperatura utrzymuje się dłużej powyżej 5° C.
 • Sprawdzamy zdrowotność przechowywanych cebul i bulw roślin niezimujących w gruncie.
 • Przeglądamy drzewa owocowe pod kątem zmumifikowanych owoców. Mumie usuwamy, gdyż wiosną mogą stać się źródłem groźnych chorób roślin.
 • Podlewamy krzewy zimozielone (np. bukszpany, różaneczniki, laurowiśnie, ostrokrzewy) oraz iglaste, jeśli temperatura utrzymuje się powyżej zera stopni Celsjusza, aby zapobiec tzw. suszy fizjologicznej.
 • Pod koniec miesiąca można przeprowadzić cięcia prześwietlające krzewów owocowych (agrestu, porzeczki czerwonej i białej oraz jagody kamczackiej). Zabiegi przeprowadzamy tylko podczas ciepłych, pogodnych dni.
 • Pobieramy fragmenty pędów rocznych z krzewów porzeczek (ok. 20 cm długości, bez części wierzchołkowej). Umieszczamy je w pęczkach w wilgotnym piasku w piwnicy.
 • Ścinamy gałązki krzewów kwitnących wiosną (np. forsycji). Wkładamy do wazonu. Po kilku tygodniach będziemy mogli cieszyć się w domu kwiatami.
 • Regularnie dokarmiamy ptaki, jeśli zdecydowaliśmy się to robić na początku zimy. Do karmnika wsypujemy gotowe mieszanki zbóż, ziarna słonecznika i kasze. Nie zapominajmy o czyszczeniu karmnika.
 • W styczniu warto zadbać również o zakup potrzebnych narzędzi na działkę, zaplanować nowe nasadzenia roślin ozdobnych, owocowych, warzyw i ziół (uwzględniając stanowisko i rodzaj podłoża), a także pomyśleć o modernizacji altany.

 

mgr. inż. Małgorzata Wójcik, instruktor ds. ogrodniczych KR PZD  
Komunikat agro-meteo  grudzień

    

       

  Od połowy listopada do końca stycznia to okres najkrótszych dni w naszej polskiej strefie klimatycznej, apogeum i najkrótszy dzień to 21 grudnia.

Światło z 3500 luksów w lipcu spada do 400 luksów w miesiącach zimowych. Rośliny przy tak małym naświetleniu, niskich temperaturach wchodzą w stan spoczynku zimowego. W uprawach szklarniowych prowadzimy doświetlanie roślin światłem sztucznym.
W ostatnie dni listopada tj na „Konrada i Janusza w Polsce zima rusza”. Często Barbara „pokryta” grudą i lodem. W lata suchej jesieni, przy oddziaływaniu wyżu syberyjskiego o charakterze powietrza kontynentalnego, wysokiego ciśnienia, na pograniczu mas powietrza polarno morskiego i kontynentalnego powstaje bardzo duża różnica ciśnień (od 980 h/paskali do 1030h/paskali). Powyższe przekłada się na powstawanie bardzo silnych huraganowych wiatrów sięgających do 30m/sek Największe prędkości zanotowano nad morzem w Gdańsku 25 listopada w 1964 roku 162 km/godzinę na pogórzu w Bielsku –Białej 173 km/godz. W 25 listopada 1989r w górach na szczycie Śnieżki i Kasprowym Wierchu powiewy dochodziły do 200 km/godz.
Zmienia się cyrkulacja powietrza z napływem chłodnego z północy tzw, arktycznego. Często temperatura spada poniżej 0ºC pada śnieg. Dobrze o tym wiedzieć, być obserwatorem codziennej pogody. W przypadku nadejścia takich warunków pogody należy zapobiegać chociażby w ogrodach na działkach przez dokonanie przeglądu dachu lub innych elementów które w czasie wichury mogą ulec uszkodzeniu. Nad morzem sztorm sięgający 10 w skali bouforta.
Grudzień w ogrodnictwie ogrodowym i działkowym to czas na przemyślenia, zapoznawania się z aktualnościami na rynku ogrodniczym, przygotowaniu projektu modernizacji ogrodu czy działki na wiosnę, zabezpieczenia przed korozją urządzeń i narzędzi ogrodniczych na zimę.
Już w grudniu pamiętajmy o dokarmianiu ptaków, o naprawie ubytków siatki w płocie, zebraniu zrazów z drzew do wiosennego szczepienia drzew, zebraniu pędów jednorocznych na sadzonki zdrewniałe oraz bieżącym doglądaniu ogrodów i działek pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Z cięte jednoroczne pędy stanowiący materiał do wiosennego rozmnażania przez sadzonki zdrewniałe i szczepienie w „ręku” i gruncie umieszczamy w piwnicy w temperaturze 6ºC w skrzynkach z wilgotnym piasku (85% wilgotności).
W ogrodnictwie wielkotowarowym rozpoczynamy wysiewy nasion pomidorów do produkcji wiosennej.
Pamiętajmy, że należy przeglądać na bieżąco nasze piwnice w których przechowujemy kłącza, cebule, bulwy, bulwocebule bylin, sprawdzamy wilgotność piasku w pojemniku w którym przechowujemy pędy do szczepienia zimowego. Na bieżąco eliminujemy porażone chorobami grzybowymi owoce i warzywa korzeniowe. W przypadku nagromadzenia się zbyt dużej ilości wilgoci w pomieszczeniach przechowalniczych nie zapominajmy o ich przewietrzaniu, zwłaszcza w dni słoneczne i suche. Najlepsze warunki do przechowywania zimowego w pomieszczeniach to temperatura +4ºC do +6ºC oraz wilgotność 85%. Aby ograniczyć występowanie chorób grzybowych w pomieszczeniach, dobrze jest przed okresem przechowywania tj. po 15października pomieszczenia wybielić i wydezynfekować wapnem tlenkowym.
Pamiętajmy, po 20 listopada kopczykujemy krzewy róż, byliny nakrywamy korą krzewy takie jak rododendrony, ostrokrzewy, trzmieliny. Młode nasadzenia drzew owocowych i inne wrażliwe na mróz okrywamy otuliną ze styropianu lub słomy. Byliny okrywamy korą lub gałązkami iglastymi. W styczniu, lutym, bardziej wrażliwe rośliny na mróz dodatkowo okrywamy zdrowymi liśćmi z drzew liściastych ozdobnych (z lipy, klonu, dębu) lub gałązkami z drzew iglastych. W listopadzie możemy jeszcze wyrównać wysokość trawy.

Jan Malesza
Ins.-spec. ds. ogrodnictwa OZPZD w Bydgoszczy

Dlaczego warto podlać iglaki przed i w trakcie zimy.


   Co siejemy w lutym.
https://www.facebook.com/polskizwiazekdzialkowcow

   http://pzd.pl/artykuly/19525/188/Pomoc-prawna-dla-zarzadow-ROD-i-dzialkowcow.html


http://pzd.pl/artykuly/19535/188/Komunikat-Krajowej-Rady-PZD-dot-zasady-wycinki-drzew-                                      i-krzewow-od-1-stycznia-2017-r.html


   http://pzd.pl/porady-prawne-2.htmlhttp://pzd.pl/porady-ogrodnicze-2.html

                                                                Komunikat agro – meteo
                                                                LUTY, MARZEC 2016

MARZEC 2016  
                                             

                         W marcu jak w garncu. Początek marca to jeszcze zima.
     Od 6 marca wg kalendarza fenologicznego rozpoczyna się zaranie wiosny a od połowy marca długo oczekiwane przedwiośnie.
Na początku marca noce ze spadkami temperatury do – 10 C°, w dzień do + 10C, w drugiej dekadzie marca wzrost temperatury do + 16C° w dzień. Dobry czas do zakładania inspektów w ogrodzie i na działce do rozpikowania wysianych wcześnie roślin o przedłużonym okresie wegetacyjnym ( selery, pory, rośliny kapustne, sałata, rośliny kwiatowe). W połowie marca w dzień z temperaturą +8C°, +12C° przy pogodzie bezwietrznej, bez opadu wykonujemy opryski SyllitemO,6%, Miedzianem1,0% przeciwko kędzierzawości na drzewach brzoskwini, moniliozie, brunatnej zgniliźnie, rakowi drewna i rakowi bakteryjnemu głównie na drzewach pestkowych . W dni słoneczne na wielu roślinach iglastych ( np. świerk Conika) mogą uaktywnić się przędziorki. Niezbędnym może okazać się oprysk środkami olejowymi (paroil, promanal, treol w stężeniu jak na opakowaniu).
W trzeciej dekadzie marca kiedy to rozpoczyna się wg kalendarza fenologicznego wczesna wiosna – (astronomiczna wiosna), długość dnia równa jest długości nocy, obrywamy pąki z wielkopąkowcem na krzewach porzeczki i leszczynie.
             Na polach uprawnych i grządkach w ogrodach i na działkach widać pierwsze ciągniki z rozrzutnikami, sprzętem do rozsiewania nawozów organicznych i sztucznych. Rozpoczyna się włókowanie roli celem zatrzymania jak największej ilości wilgoci w ziemi.
            Marzec jest kolejnym miesiącem w którym prześwietlamy wszystkie gatunki drzew i krzewów owocowych. Drzewa i krzewy iglaste natomiast, przycinamy dopiero w kwietniu.
W trzeciej dekadzie marca przeszczepiamy drzewa owocowe metodą w klin boczny, lub na przystawkę.

 LUTY   2016

      

Po bardzo krótkich, ciemnych, ponurych dniach w listopadzie, grudniu, styczniu z bardzo niewielką ilością słońca mamy wreszcie luty.
           Od 10 lutego daje się zauważyć pojawianie słońca nawet na kilka godzin w ciągu dnia. Ogrodnicy w Polsce wykorzystują ten fakt, zakładają uprawy pomidorów, ogórków, sałaty w uprawach pod osłonami, rozpoczynają pędzenie roślin cebulowych ( tulipany, hiacynty, narcyzy).
          Od 10 lutego rozpoczynamy prześwietlanie drzew owocowych w sadach ogrodach na działkach, wykonując jednocześnie cięcie prześwietlające odmładzające, cięcie regeneracyjne oraz cięcie formujące.
          Do 10 lutego powinniśmy zakończyć bielenie drzew owocowych.( zabieg ogranicza, zapobiega przemarzaniu odmian wrażliwych na przemarzanie).
         Od 10 lutego wzrasta ilość dni słonecznych, pnie drzew nagrzewając się w ciągu dnia powodują przepływ wody z korzeni do korony drzew. W nocy woda zamarza powodując pękanie pni. Były lata kiedy to nocne temperatury w lutym sięgały -20°C.

Luty w ogrodzie owocowym

 • Sprawdź stan wybielonych pni drzew owocowych. Często bowiem zdarza się, że padające deszcze zmywają wapno z pni drzewek. Jeżeli tak się stało bielenie drzew owocowych trzeba powtórzyć.
 • Rozpoczynamy cięcie drzew i krzewów owocowych. Konieczne jest przycięcie krzewów takich jak agrest, maliny i porzeczki. Cięcie drzew owocowych możesz opóźnić nawet do początku kwietnia. Jeżeli jednak decydujesz się na cięcie już w lutym (jako pierwsze możemy przycinać drzewa najbardziej odporne na mróz - jabłonie i grusze), musi ono być umiarkowane, a większe rany po cięciu posmaruj pastą Funaben 03PA lub farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu Topsin M 500 SC.

Ważne! Zanim rozpoczniemy cięcie drzew jabłoni, warto wiedzieć, że najlepiej jabłoń owocuje na dwu-, trzy- i czteroletnich pędach. Dlatego należy usuwać pędy jednoroczne, a także umiejętnie zastępować starsze niż czteroletnie pędy nowymi.

 • Sprawdź stan zabezpieczeń pni drzew przed zającami. Jeżeli osłon nie założyłeś lub zostały one uszkodzone, warto nasady pni posmarować środkiem odstraszającym.
 • Pnie mogą być również poobgryzane przez gryzonie. Powstałe rany smarujemy tym samym środkiem, którego użyliśmy do smarowania ran powstałych po cięciu drzew i krzewów. Możesz również rozsypać zatrute ziarno. Musisz jednak być pewny, że dostępu do niego nie będą miały szukające pożywienia w ogrodzie ptaki.
 • Co ciekawe - w zabezpieczeniu pni drzew przed gryzoniami może pomóc nam śnieg leżący pod drzewami. Leżący śnieg wokół pni drzewek trzeba udeptać. Gdy przydeptany śnieg przymarznie, będzie stanowił zaporę dla gryzoni.
 • Śnieg na działce możesz wykorzystać do obsypania krzewów czarnej porzeczki. Pąki porzeczki obsypane śniegiem będą się nieco później rozwijać (około tydzień później). Dzięki temu zmniejszy się ryzyko uszkodzenia ich przez wiosenne przymrozki.
 • Podczas przycinania drzew i krzewów warto przyjrzeć się czy na roślinach nie ma oznak występowania szkodników roślin sadowniczych lub objawów chorób drzew owocowych, z którymi walkę należałoby rozpocząć już teraz.
 • Jeżeli w okolicznych sadach występuje kędzierzawość liści brzoskwini, warto przeprowadzić opryski przeciw tej chorobie. Grzyb ją powodujący zimuje na powierzchni kory gałęzi i pni, dlatego też pokryj je dokładnie odpowiednim środkiem. Możesz użyć Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP.

Uwaga! Oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini przeprowadza się dopiero, gdy temp. powietrza będzie wyższa niż +6 °C.

 • Tych samych preparatów można użyć do zwalczania torbieli śliw. Choroba ta objawia się wydłużeniem, deformacją, brunatnieniem i zbyt wczesnym opadaniem owoców. Jeżeli w minionym roku zaobserwowałeś te objawy - wykonaj opryski tuż przed pękaniem pąków.
 • Jeżeli w styczniu nie przygotowałeś zrazów do szczepienia drzew owocowych, możesz to wykonać jeszcze w lutym. 
 •  Wybierz się także do sklepu ogrodniczego aby kupić paski foliowe lub rafię, oraz maść ogrodniczą do szczepienia.

 Luty w ogrodzie warzywnym

 • W lutym usuń z grządek liście, które jesienią pozostawiliśmy jako ściółkę. Zgrabione liście możesz przeznaczyć na kompost.
 • W mroźne dni okryj folią lub włókniną wczesne odmiany warzyw rosnące w gruncie, takie jak sałata, kalarepa, rzodkiewka, czy szpinak.
 • W połowie lutego można rozpocząć w dobrze oświetlonym i ogrzewanym pomieszczeniu produkcję rozsady wczesnych warzyw, takich jak cebula zwyczajna, por, seler, sałata i warzywa kapustne). Nasiona wysiej do skrzynek wysiewnych lub większych doniczek. Pamiętaj, że minimalna wysokość skrzyneczki do siewu to 5 cm.
 • Możesz rozpocząć również produkcję rozsady pomidorów w kiełkowniku. Za około 4 tygodnie będzie można przenieść je do doniczek, a po ostatnich przymrozkach do gruntu.

Luty w ogrodzie ozdobnym

 • Jeżeli w Twoim ogrodzie rosną oczary, w tym miesiącu będziesz mógł podziwiać jak pięknie kwitną te wspaniałe krzewy. W lutym wspaniale prezentuje się także kwitnąca leszczyna 'Contorta' o bajecznie powykręcanych pędach. Pod koniec miesiąca być może również dostrzeżesz pojawiające się krokusy.
 • Odwiedzając ogród w lutym bądź jednak ostrożny. Ponieważ koniec stycznia był ciepły, w rozmiękłej ziemi mogły pojawić się kiełki wiosennych kwiatów cebulowych. Uważaj zatem aby ich nie zdeptać. Wiele osób na naszym forum dyskusyjnym pytało się czy rośliny te jeszcze uda się uratować - otóż jest szansa że kiełki jedynie sczerwienieją pod wpływem mrozu, ale nie zostaną uszkodzone. Wczesnowiosenne kwiaty są naturalnie przystosowane do pogodowych niespodzianek.
 • Silne promienie słońca w połączeniu z ostrymi wiatrami przy mroźnej i bezśnieżnej pogodzie, mogą dokonać szkód w naszych ogrodach. Szczególnie wśród zimozielonych krzewów i bylin. Dlatego też koniecznie sprawdź stan zimowych okryć roślin.
 • Możesz posiać rośliny kiełkujące w niskich temperaturach, takie jak tojad, miłek, czy goryczka.
 • W oczekiwaniu na wiosnę rozpocznij własną produkcję rozsad kwiatów. Wysiej rośliny jednoroczne o długim okresie wegetacji, takie jak lobelia, petunia, szałwia błyszcząca oraz żeniszek meksykański.

Jan Malesza
Inst. ds. ogrodnictwa.  Audycje raz na zielono w radio PIK - link

W każdą sobotę o godzinie 12.05 w Polskim Radio PIK transmitowana jest audycja pt. „Raz na zielono”. Gospodarzami audycji są Małgorzata Burchard i Andrzej Krystek.

Magazyn działkowców „Raz na zielono” ma na celu wymianę wspólnych doświadczeń, udzielania porad działkowcom w zależności od pory roku i potrzeb. W okresie jesienno –zimowym są to rośliny domowe.
Program cieszy się dużą popularnością wśród słuchaczy, którzy dzwonią i zadają wiele pytań z dziedziny uprawy roślin, kwiatów, krzewów i bylin, pielęgnacji oraz zwalczania chorób i szkodników roślin. Przygotowany jest zawsze krótki materiał np. na temat cięcia drzew i krzewów, nawożenia roślin, zagospodarowania i modernizacji działek, nawadniania itp. Do redakcji napływają równie listy z pytaniami, na które słuchacze dostają odpowiedź w trakcie trwania programu.

Prezes Okręgowego Zarządu PZD Barbara Kokot informuje działkowców o aktualnej sytuacji działkowców, ogrodów i Związku. Mówi o różnych zagrożeniach, ale i też sukcesach. Odpowiada na zadawane telefonicznie pytania.

Porad słuchaczom telefonicznie udzielają również:
- specjalista ds. ogrodnictwa z OZ PZD w Bydgoszczy – Jan Malesza
- Krajowi Instruktorzy Społecznej Służby Ogrodnictwa działkowego – Maria
   Młyńska, Korneliusz Korniluk
- Członek Koła Kwiatowego działającego przy OZ PZD w Bydgoszczy – Alicja
   Dolecka
- przedstawiciel Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa (SITO)
   Henryk Kołcon
- Architekt Krajobrazu - Karol Dąbrowski z ROD „ Pod Brzozą” w BydgoszczyPorady ogrodnicze

● Bieżące prace 

Jesienna aura w grudniu pozwala na wykonanie prac, których nie zdążyliśmy zrobić wcześniej. Możemy więc spokojnie przekopać grządki wzbogacając je w kompost i ewentualnie nawozy mineralne. Co 3–4 lata można wykonać wapnowanie gleby (o potrzebie wapnowania powinny decydować badanie kwasowości gleby i preferencje uprawianych roślin). Pod mniej wytrzymałymi na mróz roślinami można rozkładać ściółkę z kory, obsypywać pnie kopczykami z ziemi. Zbieramy z ogródka wszelkie resztki roślinne i przeznaczamy je na kompost. Ścięte gałązki (np. po malinach jesiennych) można rozdrobnić i również kompostować. Warto pamiętać, że nic nie zastąpi w ogrodzie dobrego kompostu. Na kompost można wrzucać liście, trawę, odpadki kuchenne, resztki roślinne pozostałe po zakończonym sezonie. Pamiętajmy, aby przed zimą okryć kompostownik, co przyspieszy proces kompostowania (więcej na ten temat w „Moim Ogródku”).

● Zabezpieczenia na zimę

W listopadzie i na początku grudnia było jeszcze za ciepło na okrywanie roślin. Rośliny okryte za wcześnie mogą zagniwać albo nawet wznawiać wzrost. Dlatego należy kierować się zasadą, że okrywamy je (słomą, włókniną, kartonem, stroiszem) dopiero wtedy gdy temperatura poniżej zera będzie utrzymywać się przez kilka dni. Kopczyki z ziemi wokół pni wrażliwych drzewek można wykonać wcześniej. Osłanianie roślin jest szczególnie ważne, gdy spodziewane jest wystąpienie silnych mrozów i wiatrów. Po opadach śniegu nie udeptujemy trawnika, aby nie utworzyła się skorupa lodowa. Strzepujemy biały puch z roślin iglastych, aby pędy nie uległy rozłamaniu, a najlepiej wcześniej okręcić je sznurkiem (nie będą się rozchylać).

● Sadzonki korzeniowe 

Aż do zamarznięcia gleby można pobierać sadzonki korzeniowe z takich roślin jak: dyptam jesionolistny, dziewanna, jeżówka purpurowa, mak wschodni, mikołajek alpejski, żywokost. Korzenie dzielimy na fragmenty: 5–8 cm – gatunki o grubych korzeniach i 2,5–3 cm – gatunki o cienkich korzeniach. Części z grubych korzeni sadzimy pionowo lub lekko skośnie, a