A A A

Stanowisko członków Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Bydgoszczy z dnia 26lipca 2012r. w sprawie Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012r

Stanowisko
członków Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Bydgoszczy z dnia 26lipca 2012r. w sprawie Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012r.


W dniu 11 lipca 2012r. Państwo Polskie ustami i rękoma członków „niezawisłego” Trybunału Konstytucyjnego rozprawiło się z polskimi działkowcami. Po samym przebiegu rozprawy w sprawie zaskarżenia przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 8 lipca 2005 roku, nawet nie dopuszczaliśmy w naszych rozważaniach tak drastycznych, a jednocześnie negatywnych dla ogrodów i użytkowników działek Polskiego Związku Działkowców decyzji członków Trybunału Konstytucyjnego.
Polscy działkowcy na orzeczenie Trybunału oczekiwali przeszło 2 lata. W okresie tym środowisko rodzinnych ogrodów działkowych w listach indywidualnych oraz wystąpieniach zbiorowych, adresowanych zarówno do Trybunału Konstytucyjnego, do Marszałka Sejmu, do Rządu, do parlamentarzystów, a także do samorządów lokalnych, wykazało zdecydowaną wolę zachowania zapisów ustawy o ROD w dotychczasowym kształcie.
Z pełnym przekonaniem i wiarą w pomyślne orzeczenie członków Trybunału Konstytucyjnego w sprawie najwyższej rangi dla ponadmilionowego ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce zwracaliśmy uwagę, że ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych jest dokumentem potrzebnym, dającym ustawowe prawa  użytkownikom działek w tych ogrodach oraz gwarancje ochrony  praw samym ogrodom działkowym.
Potwierdzenie dobrych rozwiązań wynikających z postanowień ustawy o ROD stanowiły liczne wypowiedzi i wystąpienia samorządów terytorialnych, dostrzegających pozytywną rolę i znaczenie ogrodów dla społeczności lokalnych.
Trybunał Konstytucyjny orzekł to, czego oczekiwali od niego rządzący politycy, reprezentowane przez nich ugrupowania polityczne oraz powiązane z nimi organizacje biznesowe.
Zdajemy sobie sprawę, że z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego się nie dyskutuje. Jednak w państwie teoretycznie demokratycznym, mamy prawo korzystać z wolności wyrażenia własnych opinii, wynikających z poczucia krzywdy wyrządzonej ogromnej rzeszy polskiego społeczeństwa, ponadmilionowej organizacji Polskiego Związku Działkowców.
Niezrozumiałe dla nas wszystkich uznanie w wyroku TK niekonstytucyjności przepisu art. 25 ust. 1 ustawy o ROD stanowiącego, że PZD jest ogólnopolską, samodzielną i samorządną organizacją społeczną powołaną do reprezentowania i obrony praw i interesów swych członków wynikających z użytkowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych, stanowi dowód dla braku poszanowania ze strony orzekającej, dla zobowiązań tejże organizacji (PZD) do poszanowania praw swoich członków, co wynika właśnie z tego przepisu.
W pełni podzielamy i szanujemy fakt wyrażenia wygłoszonego w dniu 11 lipca 2012r.  zdania odrębnego od wyroku Trybunału Konstytucyjnego przez Sędziego Trybunału Pana Profesora Andrzeja Wróbla. W pełni podzielamy Jego interpretację  do treści pkt 6, pkt 9, 10, 11, 17, 18, 19, 20 wyroku TK z dnia 11 lipca 2012r. w sprawie K 8/10. Tylko On jeden potrafił oprzeć się pokusie uległości władz.
Polscy działkowcy poznali, jak różnie można interpretować polskie prawo, co gorsze, jak różnie można interpretować Polską Konstytucję, w zależności od zamierzonego celu i wyznaczonego zadania.  Poznaliśmy jak można, stosując określoną logikę prawną, w sposób rzekomo zgodny z przepisami prawa, dokonać rzeczy godzących w prawa miliona ludzi, jak można w ten sam sposób doprowadzić do unicestwienia samodzielnej i samorządnej prężnej organizacji społecznej. Okazuje się, że w Rzeczpospolitej Polskiej tak można.

W imieniu Prezydium OZ PZD w Bydgoszczy :

Prezes OZ PZD

Barbara Kokot