A A A

Senat uchwalił ustawę „Stop Rozbiórkom Altan” - 06.03.2015

Senat uchwalił ustawę „Stop Rozbiórkom Altan” - 06.03.2015

5 marca br. Senat RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw wraz z jedną poprawką. Za przyjęciem projektu ustawy zagłosowało 85 Senatorów. Teraz projekt działkowców wróci do Sejmu, gdzie Posłowie będą głosować nad zmianą wprowadzoną do projektu przez Senat.

Zmiana ta odnosi się do procedury w postępowaniu dotyczącym wydawania zaświadczeń o zgodności altany działkowej z przepisami prawa. Mianowicie, organ rozpatrujący wniosek działkowca w tej sprawie, w przypadku odmowy, miałby o tym orzekać w formie postanowienia. Senackie rozwiązanie odpowiada standardowym regułom zapisanym w Kodeksie Postępowania Administracyjnego.

Cel projektu ustawy

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i innych ustaw został zainicjowany przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców. Celem ustawy jest wyeliminowanie ryzyka orzekania nakazów rozbiórki wobec altan w ROD -  jak się szacuje, w Polsce jest ok. 900 000 takich obiektów. Projekt opracował i zgłosił Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan”, którego pełnomocnikiem jest mec. Bartłomiej Piech i mec. Tomasz Terlecki.

Wyrok NSA

Opracowanie projektu było spowodowane zagrożeniem dla altan działkowych  wynikającym z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA w swoim orzeczeniu podał definicję altany posługując się słownikiem języka polskiego. Jednak przytoczona przez niego definicja była zupełnie oderwana od rzeczywistego wyglądu i sposobu użytkowania altan w ogrodach działkowych.  Nadzór Budowlany, posiłkując się definicją altany podaną w wyroku NSA, zaczął wydawać nakazy ich rozbiórki. Ponadto władze miast uznając, że budynki w ROD nie spełniają kryteriów altany podanych w orzeczeniu NSA, kazały odprowadzać podatki od tych nieruchomości. W zapisach prawa altany zwolnione są od podatku, jednak w oczach wszystkich urzędników to, co od ponad 100 lat było altaną, przestało nią być. Działkowcy znaleźli się w bardzo trudnym położeniu.

Poparcie działkowców

Jak bardzo jest to potrzebny projekt ustawy dla środowiska działkowego pokazało złożonych pod nim ponad 700 tysięcy podpisów poparcia. Przez ostanie miesiące działkowcy nie ustawali jednak w walce o zachowanie swoich altan śląc setki listów w tej sprawie do posłów, Prezesa Rady Ministrów oraz Marszałka Sejmu.

Prace sejmowe nad projektem poprzedziło (24 listopada 2014 roku) spotkanie Premier Ewy Kopacz z Prezesem Polskiego Związku Działkowców Eugeniuszem Kondrackim i z pełnomocnikami Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan”. Strona rządowa zaproponowała poprawki do projektu, które zostały zaakceptowane przez Związek.

Pierwsze czytanie

Pierwsze czytanie projektu „Stop Rozbiórkom Altan” odbyło się 18 grudnia 2014 roku. Sejm na wniosek Marszałka Sejmu skierował projekt obywatelski do prac w Komisji Infrastruktury. Jej posiedzenie miało miejsce 15 stycznia 2015 roku. Członkowie Komisji Sejmowej przedyskutowali i przyjęli wszystkie poprawki zgłaszane przez stronę rządową. Projekt został zaaprobowany przez Komisję i skierowany do drugiego czytania w Sejmie.

Drugie czytanie

4 lutego 2015 roku w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu. Poprawkę do niego zgłosił poseł Zbyszek Zaborowski z SLD. Tego samego dnia, na wieczornym posiedzeniu, Komisja Infrastruktury odrzuciła poprawkę, a projekt trafił do trzeciego czytania (6 lutego 2015 roku), podczas którego został uchwalony przez Sejm.

Prace w Senacie

4 marca na posiedzeniu Senatu Senatorowie zapoznali się z obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw. Senatorowie pozytywnie odnieśli się do projektu.

Uprzednio nad projektem obradowały dwie komisje senackie: Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (24 lutego) oraz Komisja Gospodarki Narodowej (25 lutego). Zaproponowały one do projektu jedną poprawkę. Z ich prac podczas obrad Senatu sprawozdania przedstawili: Senator Andrzej Matusiewicz (PiS) i  Senator Roman Zaborowski (PO). Stanowisko rządowe w sprawie projektu zaprezentował Paweł Orłowski podsekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

5 marca Senatorowie uchwalili projekt ustawy „Stop Rozbiórkom Altan” wraz z jedną poprawką. Teraz projekt trafi do Sejmu.

(AD)