AAA

Komunikat ogrodniczy dla działkowców na październik

10-10-2018 12:44

Komunikat  ogrodniczy  dla działkowców na październik

     „Złota polska jesień”, długość dnia ca 8 godzin, nad ranem mgły i zamglenia, spadki temperatur poniżej 0°C, w dzień temperatura do +16°C. Bardzo dobra pogoda  do uporządkowania rabat kwiatowych.                                                           

    W październiku  wysadzamy drzewa i krzewy owocowe z tzw. gołym korzeniem,  usuwamy resztki roślin jednorocznych i suche części bylin.

Usuwamy wszystkie chwasty, i prowadzimy niezbędne uprawki jesienne.

Jest też odpowiednia pora do przekopania wysianych latem nawozów zielonych. Rabaty, puste warzywniki po zbiorze warzyw przekopujemy w tzw. „ostrą skibę” i w takim stanie pozostawiamy przez zimę. Kończymy koszenie trawników.

Zadbajmy o kompost, Przed zimą pryzma kompostowa powinna być jeszcze raz przerobiona. Natomiast dobry dojrzały kompost wykorzystujemy do nawożenia grządek w warzywniku.

     Resztki pożniwne, skoszoną trawę kompostujemy w kompostowniach.

Dopuszcza się zakopywanie liści, resztek pożniwnych na głębokość 0,8 m, dotyczy zwłaszcza działek o bardzo piaszczystym podłożu.

    Wszystkie rośliny wrażliwe na mróz zabezpieczamy osłaniamy gałązkami igliwia .    Do zabezpieczania nigdy nie stosujemy folii. Krzewy róż, wieloletnie rabaty przykrywamy korą, ziemią, liśćmi a także gałązkami roślin iglastych.

     Oczka wodne opróżniamy z roślin,(lilia wodna). Karpy roślin ustawiamy w altanie. Wielu doświadczonych działkowców umieszcza pojemniki z roślinami lilii wodnych w ziemi  na głębokości 40 cm i zasypuje wilgotnym piaskiem.    

     Wiosną pojemniki wyjmuje się z ziemi, dzieli i ponownie umieszcza się w żyznej ziemi ogrodniczej a potem wstawia się do zbiornika z wodą. Świeża, żyzna ziemia gwarantuje dobre kwitnienie przez całe lato.

     W październiku po opadnięciu liści brzoskwini drzewa opryskujemy Miedzianem, zabieg ogranicza występowanie zarodników grzybów kędzierzawości

Na przełomie X, XI  drzewa jabłoni opryskujemy 5% roztworem mocznika w celu ograniczenia tworzenia się owocników parcha jabłoni

     Wszystkie rośliny zimozielone na bieżąco podlewamy wodą (tak aby z chwilą nadejścia mrozów rośliny były „napojone”. Nie zaistnieje tzw. zjawisko suszy fizjologicznej. Dobrze napojone będą odporniejsze na   wysuszające wiatry.

     Kwiaty w domu podlewamy z wyjątkowym wyczuciem żeby nie „zalać”. Zbyt duża wilgotność podłoża w doniczce powoduje gnicie systemu korzeniowego.

     Na działce spalamy tylko porażone liście z drzew i krzewów. Należy zawsze uwzględniać przepisy około związkowe dotyczące zezwolenia na rozpalanie ognisk.

A tyle kosztuje lekkomyślność działkowca - patrz artykuł

Inst. ds. ogrodnictwa -  Jan Malesza