AAA

Komunikat agro-meteo listopad

31-10-2018 16:08


Komunikat agro-meteo  listopad

      „ Liści opad”. Kończy się „Złota polska jesień”, długość dnia ca 7godzin, nad ranem mgły i zamglenia, spadki temperatur do –3C°,w dzień temperatura do +11C°. Bardzo dobra pogoda do uporządkowania rabat kwiatowych.           W listopadzie usuwamy resztki roślin jednorocznych i suche części bylin. Rabaty, puste warzywniki po zbiorze warzyw przekopujemy w tzw. „ostrą skibę” i w takim stanie pozostawiamy przez zimę. Kończymy koszenie trawników.

     Resztki pożniwne, skoszoną trawę kompostujemy w kompostowniach.

Dopuszcza się zakopywanie liści, resztek pożniwnych na głębokość 0,5 m, dotyczy zwłaszcza działek o bardzo piaszczystym podłożu.

    Wszystkie rośliny wrażliwe na mróz zabezpieczamy osłaniając agrowłókniną. Do zabezpieczania nigdy nie stosujemy folii. Krzewy róż, wieloletnie rabaty przykrywamy korą, ziemią, liśćmi a także gałązkami roślin iglastych.

   Oczka wodne opróżniamy z roślin,(lilia wodna). Karpy roślin ustawiamy w altanie. Wielu doświadczonych działkowców umieszcza pojemniki z roślinami lilii wodnych w ziemi  na głębokości 40 cm i zasypuje wilgotnym piaskiem. Wiosną pojemniki z lilią wyjmuje się z ziemi, dzieli i ponownie umieszcza się w żyznej ziemi ogrodniczej z dodatkiem  obornika,  gliny, torfu oraz nawozów wieloskładnikowych (amofoska, fruktu, florowit) a potem ponownie wstawia się do zbiornika z wodą. Świeża, żyzna ziemia gwarantuje dobre kwitnienie przez całe lato.

    Rośliny iglaste kolumnowe obwiązujemy sznurkiem lub elastyczną siatką, unikniemy połamania się zimą pod ciężarem śniegu. Rododendrony, azalie okrywamy agrowłókniną a przy spadku temperatury poniżej –10C° dodatkowo kolejną warstwą i gałązkami iglaków. Wszystkie młode drzewa owocowe posadzone jesienią obowiązkowo owijamy otuliną lub słomą.   W listopadzie przy temperaturze +6C° w dzień bezwietrzny drzewa owocowe opryskujemy Miedzianem 1% lub Syllitem 0,6% z dodatkiem środka przyczepnego (może być płyn do mycia naczyń).

    Wszystkie rośliny zimozielone na bieżąco podlewamy wodą (tak aby z chwilą nadejścia mrozów rośliny były „napojone”. Nie zaistnieje tzw. zjawisko suszy fizjologicznej. Dobrze napojone będą odporniejsze na mrozy i wysuszające wiatry.

    Kwiaty w domu podlewamy z wyjątkowym wyczuciem żeby nie „zalać”. Zbyt duża wilgotność podłoża w doniczce powoduje gnicie systemu korzeniowego.

     Pamiętajmy, na działce spalamy tylko porażone liście z drzew i krzewów, uwzględniając przepisy lokalne.

    W listopadzie nie wykonujemy żadnych cięć prześwietlających, formujących, regeneracyjnych i odmładzających drzew i krzewów. Dezynfekujemy, bielimy wapnem pomieszczenie  do przechowywania warzyw owoców  cebul, kłączy bulw roślin ozdobnych oraz sadzonek zdrewniałych.

  Inst. ds. ogrodnictwa

       Jan Malesza