A A A

Informacja z narady Prezesów ROD

Informacja z narady Prezesów ROD
z terenu miasta Bydgoszczy w dniu 2.08.2012 roku

W związku z sytuacją jaka zaistniała po Wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaskarżenia przez I Prezesa Sądu Najwyższego ustawy o ROD w dniu 2 sierpnia 2012 w sali konferencyjnej siedziby Okręgowego Zarządu PZD w Bydgoszczy odbyła się narada Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu miasta Bydgoszczy .
Na naradę zostało zaproszonych 63 prezesów ROD.

Z zaproszenia skorzystało 50 prezesów, co daje frekwencję na poziomie 80 %.
Przybyłym na naradę dostarczono takie materiały jak:

- ustawę o stowarzyszeniach,
- ustawę o rod z wytłuszczonymi art., które uznano za niekonstytucyjne,
- wzorcowy statut,
- odpowiedzi KR i OZ na art. w Expressie Bydgoskim „Kim są Polscy działkowcy”.

Naradę otworzyła Prezes OZ PZD Barbara Kokot witając przybyłych prezesów ROD, a w imieniu własnym przywitała na naradę Panią Marię Fojt Przewodniczącą Krajowej Komisji Rewizyjnej.

Po przedstawieniu porządku obrad, na którą złożyły się takie tematy jak:

1/ Wyrok Trybunału Konstytucyjnego,
2/ Zdania odrębne Sędziów ( M. Kotlinowskiego i A. Wróbla),
3/ Sytuacja ogrodów, działkowców i Związku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego,
4/ Działania KR PZD po wyroku Trybunału Konstytucyjnego,
5/ Działania „mediów w zakresie zdyskredytowania działań Związku Prezesa i działaczy PZD,
6/ Spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta Wydziału Gospodarki komunalnej i Ochrony Środowiska w sprawie realizacji w roku 2013 Ustawy Śmieciowej.

przystąpiono do ich referowania

Prezes Barbara Kokot dokonała wprowadzenia do omawiania wyroku Trybunału i jego skutków dla ogrodów, działkowców i Związku, omawiając po krótce działania najwyższych Organów Państwa skutkujące wydaniem przez TK niekorzystnego wyroku będącego efektem „ Sądu nad Związkiem”, a nie nad ustawą, podkreślając znaczenie i dorobek całego ruchu ogrodnictwa działkowego jaki został zapisany w ustawie z 8 lipca 2005 roku „o rodzinnych ogrodach działkowych”.
Był to wyrok na wyraźne zamówienie polityczne. Przedstawiła zebranym przebieg rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym w dniu 28.06.2012 roku oraz wydanie wyroku w dniu 11 lipca 2012 r. Kiedy to Państwo Polskie ustami członków niezawisłego Trybunału rozprawiło się z polskimi działkowcami i ich organizacją.
Omówiła wystąpienie przewodniczącego TK Andrzeja Rzeplińskiego, kładąc jednak nacisk na wystąpienia Sędziów : Andrzeja Wróbla i Marka Kotlinowskiego, którzy wygłosili swoje „zdanie odrębne”, i którzy mieli odwagę sprzeciwić się zamówieniu politycznemu na wyrok.
Przedstawiając tezę zawartą w zdaniu odrębnym Sędziego Marka Kotlinowskiego, który stał na stanowisku, że 18 miesięcy to za mało czasu na stworzenie nowego aktu prawnego regulującego sprawy ogrodnictwa działkowego, a jej brak może mieć katastrofalne skutki dla stosunków własnościowych, podkreślał pilną potrzebę przygotowania przez Związek projektu obywatelskiego ustawy, zapraszając Prezesów i członków ogrodów do składania propozycji rozwiązania, jakie powinna zawierać nowa ustawa, ale z uwzględnieniem wyroku TK.

Pani prezes OZ PZD omawiała również sytuacje działkowców, ogrodów i Związku po wyroku TK.
Kończąc swoje wystąpienie przedstawiła dotychczasowe działania KR PZD, zwłaszcza decyzje o zwołaniu w dniu 15 września 2012 roku Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów PZD poprzedzonego konferencjami przedzjazdowymi w Okręgach, który oceni sytuację po wyroku TK, zdecyduje o przyszłości ogrodnictwa działkowego i wypracuje kierunki działania.

Następnie poprosiła o zabranie głosu Panią Marie Fojt, która mając bogate doświadczenie działając w organach Polskiego Związku Działkowców, jak również wynikające z aktywnej współpracy z samorządami z Okręgu pilskiego i parlamentarzystami, podzieliła się z uczestnikami narady swoją wiedzą i spostrzeżeniami oraz reakcją działkowców z ogrodów Okręgu pilskiego na całą wynikłą sytuację i szukania rozwiązań, które pozwoliłyby bronić ogrody i uchronić ich majątek potwierdzając, że takim rozwiązaniem jest zakładanie stowarzyszeń w ogrodach.
Po wystąpieniu Pani Przewodniczącej Krajowej Komisji Rewizyjnej Prezes Barbara Kokot zaprosiła uczestników narady do szczerej dyskusji nt. wynikłej po wyroku TK sytuacji i wypowiedzenia się co do ewentualnej propozycji rozwiązań. Poprosiła o przekazanie informacji co dzieje się w ogrodach, co myślą i czego oczekują działkowcy w ogrodach, gdyż będzie to istotne w przygotowaniu nowych rozwiązań.

W dyskusji bardzo rzeczowej, a przede wszystkim bardzo spokojnej pozbawionej agresji Prezesi ROD z „ Radości”, „Polana”, „Kapuściska”, „Przylesia”, „1 Maja”, „Campingu”, „Chemika” podkreślali fakt, że jest wiele niepokoju o przyszłość, w ogrodach i na działkach zadają sobie pytania inwestować czy nie inwestować.
Prezesi ROD stwierdzili, że jest też pewna grupa ludzi, którzy może i nie wiedzą, że jest wyrok bo kompletnie nie interesują się tym co się dzieje w ogrodzie.
Bardzo dobrym głosem w dyskusji był głos Przewodniczącego Ogrodowej Komisji Rewizyjnej z ROD „Chemik”, który stwierdził, że zawiązywanie Stowarzyszeń w ROD jest b. dobrym pomysłem bo idzie to w kierunku następcy prawnego, któremu będzie można przekazać majątek, zapoznał się z proponowanym statutem stowarzyszenia, a ponieważ jest prawnikiem to uważa że nie powinno być kłopotu z jego zarejestrowaniem w Sądzie Rejestrowym ... .
Było wiele pytań czasami nawet bardzo wyprzedzających sytuację co zostało skwitowane przez prowadzącą naradę, że w miarę rozstrzygania wielu tematów związanych z wyrokiem a przede wszystkim po uzasadnieniu do wyroku Okręgowy Zarząd będzie się spotykał z prezesami ROD i służył im pomocą w przeprowadzeniu wszystkich rozwiązań.

Kończąc tą część narady Prezes OZ PZD podziękowała za spokojną i rzeczową dyskusję.

W drugiej części narady odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w osobach :
- Pani Hanny Pawlikowskiej- Dyrektora w/w Wydziału,
- Pana Adama Musiała- kierownika referatu
- Pana Krzysztofa Idzikowskiego- inspektora w/w referacie

Przybyli zapoznali Prezesów ROD z postępem prac w zakresie przyjęcia przez Miasto Bydgoszcz koncepcji co do realizowania w 2013 roku postanowień ustawy „Śmieciowej”.
Przedstawili propozycję regulaminu oczyszczenia Miasta w zakresie dotyczącym ogrodów działkowych i poprosili o uwagi do tego regulaminu.
Wywiązała się dyskusja , momentami burzliwa zwłaszcza w kwestiach odbioru odpadów od osób zamieszkujących ogrody w okresie zimowym, którzy zostali zameldowani przez Urząd Miasta.

Kończąc informację należy stwierdzić ,że narada była bardzo potrzebna ponieważ istnieje pilne zapotrzebowanie ze strony Zarządów na wiedzę w sprawie aktualnej sytuacji wynikającej z wyroku Trybunału Konstytucyjnego i kierunków dalszych działań.


Barbara Kokot
Prezes OZ PZD